a year ago

Joanna Bator, "Piaskowa Góra" - rewelacja!

Z Joanną Bator pierwszy kontakt miałam ładnych parę lat temu, czytając "Ciemno, prawie noc". Co to była za książka! Kryminał czy thriller, a jednocześnie niezwykle ponury i przenikliwy obraz polskiej zaściankowości i niesamowitego Wałbrzycha oraz zamku Książ. Książka, którą stawiam na półce "moje ulubione", a dzięki której te mroczne rejony wałbrzyskie, w których nigdy dotąd nie byłam, stały się dla mnie jakieś takie... bliskie?

image.png

Joannę Bator zaszufladkowałam jako bardzo dobrą autorkę i obiecałam sobie, że kiedyś do niej wrócę. Ale oczywiście wyszło jak wyszło, i pewnie nie wróciłabym, gdyby nie to, że pewna moja znajoma na swoim czytelniczym profilu na instagramie wrzuciła recenzję "Piaskowej Góry", zachwalając, że jest to bardzo dobre.

image.png
źródło: polityka.pl

Piaskowa Góra

No i trzeba przyznać, że jest! Tym razem nie mamy do czynienia z kryminałem czy thrillerem, a międzypokoleniową sagą z życia pewnej rodziny. Oś wydarzeń kręci się wokół losu trzech kobiet, ale poznajemy losy znacznie większej liczby postaci. Przestawione są one w smakowity, anegdotyczny, celowo nieco zagmatwany sposób.

image.png

To jest niesamowite wręcz, jak Joanna potrafi bawić się słowami! Żongluje historiami, przeskakuje z jednej opowieści na drugą, przemieszcza się pomiędzy różnymi postaciami, a wszystko to razem łączy w jedną, zgrabną całość. Opisy rzeczywistości zlewają się chwilami w oniryczne opisy nie-rzeczywistości. Można się zaplątać, zagubić, po to, by po chwili wypłynąć na powierzchnię i wrócić do głównego nurtu akcji.

image.png
Piaskowa Góra - stacjaksiazka.pl

A akcja to opis losu przesiedleńców, zamieszkałych na ziemiach odzyskanych, ale także ich przodków. Robotnicze blokowisko z górą w tle. Sięgamy do czasów PRLu i przemiany, oglądamy w krzywym zwierciadle nieco groteskowo przedstawione życie małomiasteczkowe.
Przy tym wszystkim w tle czai się zło w postaci paru nikczemnych osób. I o ile z początku wydaje się, że to zło niczemu nie zaszkodzi, tak potem akcja się zagęszcza, a napięcie rośnie jak w dobrym thrillerze - mimo, ze to wciąż tylko saga obyczajowa.

A co lepsze - jest druga część tej historii, za którą od razu z przyjemnością się zabieram.

  • 76Upvotes
  • $22.61Reward
  • 0Comments

Comments

You can login with your Hive account using secure Hivesigner and interact with this blog. You would be able to comment and vote on this article and other comments.

Reply

No comments